reklama

SOPA- Stop Online Piracy Act aka Ako zabiť internet

Pri slove pirátstvo sa zrejme každému v mysli vyjaví starý pirát s zjazvenou tvárou, páskou cez oko a ozjabaným papagájom na jeho ramene. Ale čo si predstavíte po názvom SOPA? Žeby nejaká stará drevená budova na spadnutie, v ktorej ľudia na dedinách skladovali svoje zásoby?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Obrázok blogu

Kto o SOPA-e ešte doposiaľ nepočul, v blízkej budúcnosti určite počuť bude. Týka sa to každého z nás a namietať nemôžeš ani ty, keďže práve čítaš tento blog.

Áno, skratka SOPA (ako aj PIPA čo znie ešte komickejšie) by mala podľa pripravovaného amerického zákona zastaviť a trestať ľudí, ktorí prostredníctvom internetu sťahujú alebo zdieľajú čokoľvek čo je s rozporom ochrany autorských práv. Lamar Smith sa po predložení tohto návrhu okamžite vyšplhal na prvé miesto v rebríčku najnenávidenejších ľudí na internete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže tento zákon platí len pre Ameriku my Európania sme si ho pomenovali trochu menej komickou skratkou - ACTA.

I keď tento zákon nebol doposiaľ uzákonený Európskym parlamentom, tisícky, priam milióny ľudí sa spojili aby protestovali. Vyše 75tisíc stránok “sčiernelo” na 24 hodín (operácia “Blackout”) aby vyjadrili svoju nespokojnosť nad týmto zákonom.

Nedá mi sa nepodeliť o výrok od vice-prezidentky EU pre digitálnu agendu Neelie Kroes , ktorá sa vyjadrila proti tomuto zákonu veľmi trefne:

Prekračovanie rýchlosti je tiež ilegálne: a predsa kvôli tomu nedáme na diaľnice retardéry.”

Dlho na seba nenechala čakať ani hackérska skupina Anonymous, ktorá už zablokovala prístupy na niektorých amerických a európskych vládnych weboch a na ďalšie sa chystajú hneď potom, čo sa zákon zlegalizuje. Z tohto dôvodu pripravili aj takzvaný “list požiadaviek”, v ktorom sa domáhajú rôznych práv, ako sú napríklad rovnaká sloboda blogerom ako majú žurnalisti, ale aj mimo-internetových slobôd, ako sú zníženie doby expriácie pre copyrights a patenty na 3 až 5 rokov, alebo na zastavenie predaja rádio frekvencií privátnym spoločnostiam (keďže rádio je len daľší druh média pre vyjadrenie osobného názoru).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dopad na bežného človeka z chudobných krajín ako je tá naša, by bol neskutočne veľký. Slovensko patrí medzi prvú päticu krajín v EU s najväčším počtom držiteľom ilegálnych kópií softvéru.

Vyše 42% softvéru na Slovensku je nelegálnych, čo stojí našu malú krajinu ročne 48 miliónov eur na daniach.

A niet sa ani čomu čudovať. Momentálna finančná situácia v krajine nám poniektorým nedovoľuje sa strániť z ilegálneho sťahovania.

Tak prečo neriešiť tento problém inak? Uzákoniť zníženie cien softvéru v závislosti od priemernej mzdy krajiny. Týmto by sa vyriešilo mnoho problémov. Krajina by získala milióny na daniach za legálne kópie, vlastníci licencii by získali milióny z predaja a všetci by žili spokojne, šťastne a to najhlavnejšie, legálne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tak načo je nám SOPA, PIPA, ACTA?

Len preto, aby tí, čo zarábajú neskutočné milióny, zarábali neskutočné miliardy?

Ján Antolík

Ján Antolík

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Radsej citajte moj blog :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu